18/09/2020

1 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

1 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ


Öncelikle bebeğinin pespembe ve bebek gibi tabir edilen pürüzsüzlük ile doğmayacağını kabullenmelisin. Her bebek için geçerli olmasa da birçok bebeğin kafa anatomisinde şişkinlik, kaş ve alın bölgesi başta olmak üzere kırmızılıklar, akne, burunda basıklık, cinsel organ ve genital bölgesinde şişkinlik gibi özellikler görülebilir. Fakat cinsel organ ve kafada şişkinlik her zaman normal olmayabilir. Doktoruna danışmayı ihmal etmemelisin.

Bebeğin, dünyaya gelirken vücudunda bulunan fazla sıvıyı kaybeder. Yani eve geldiğinde bebeğin doğum kilosunun biraz altında olabilir. Bu seni telaşlandırmasın, 1 aylık bebeklerde kilo alımı 10 gün ile 2 hafta içerisinde artar.

Bebeğin ilk iki haftada süratle büyür. Kilosu artarken boyu da uzar. 1 aylık sürecin sonunda bebeğin yaklaşık 4-5 cm uzayacaktır.

Bebeğinin baş çevresinin büyüklüğü önemlidir. Çünkü başın büyüme hızı, beynin büyüme hızını gösterir. İlk aylarda bebeğinin hem beyni hem de kafatası hızla büyür. Bebeğinin başı, doğduğunda vücut ağırlığının %20’sini oluştururken yetişkinliğinde %2’sini oluşturur. 1 aylık bebek doktor kontrolünde baş gelişimi ile ilgili bilgi almalısın.

1 Aylık Bebek Refleksleri

Emme Refleksi

Emme refleksi bebeğin ana rahmindeyken kazandığı bir alışkanlıktır. Test etmek için yanağına elini, biberon, emzik veya memeni yaklaştırdığında başını ve ağzını o yöne doğru çevirdiğini gözlemleyebilirsin.

Moro Refleksi

Bu refleks de 1 aylık bebek gelişiminde görülür. Bu, belirli bir uyaran karşısında hemen ortaya çıkan bir duruştur. Genellikle bebeğinin başı aniden pozisyon değiştirirse ya da şiddetli bir duruma karşı irkilirse meydana gelir. Bebeğin bu uyaranlar karşısında ellerini ve ayaklarını kaldırır, boynunu uzatır ve ellerini birleştirir. Çenesi titreyebilir.

Tonik Boyun

İlginç reflekslerden biri de tonik boyun refleksidir. Bebeğinin başının döndüğü yöndeki kolunun dikleşmesi, diğer kolunun ise bükülmesiyle ortaya çıkar.

Adımlama Refleksi

Sahip olduğu diğer bir refleks ise adımlama refleksidir. Bebeğini koltuk altından havaya kaldırdığında adım atar gibi ya da yürüyormuş gibi yapacaktır. Buna adımlama refleksi denir. Fakat yaklaşık 4 aylık olduğunda unutup emekleme sonrası ayağa kalktığında tekrar öğreneceği bir harekettir.

Yakalama refleksi

Bebeğinin eline parmağını yaklaştırdığında hemen yakalayabilir ve kendini yukarı çekebilir. Ancak, 1 aylık bebek reflekslerinin diğerlerinde de gözlemlenebileceği gibi bu refleks de değişecek, 3. ve 4. aydan itibaren bilinçli bir şekilde yakalamaya döneceği için kendiliğinden kaybolacaktır.

RefleksBaşladığı yaşKaybolduğu yaş
Moro refleksiDoğumda2. ay
Adımlama refleksiDoğumda2. ay
Arama refleksiDoğumda4. ay
Tonik boyun refleksiDoğumda5-7. ay
Avuç içi yakalama refleksiDoğumda5-6. ay
Ayak tabanı yakalama refleksiDoğumda9-12. ay

 

2 Aylık Bebek Gelişimi için tıklayın..