23/09/2020

2 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

2 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

2 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bu dönemde annelerin en merak ettikleri sorulardan biri ile devam edelim. Bebeğiniz ellerini keşfeder ve incelemeye başlar! Eline verilen cismi tutmaya ve ağzına götürmeye başlar. Gündüzleri daha az uyur, geceleri biraz daha fazla. Gülücükler için iyi bir dönem, bebeğiniz mutluluk çığlıkları atabilir.

Ona olan ilginizi keşfetmesi de bu döneme denk gelir; artık sesinizi ayırt edebilir. Hatta ince ve kalın sesleri ayırt edebildiğinden ‘anne-baba’ ses farkını da anlayabilir. Ağladığı zaman kucağınıza aldığınızda susabilir çünkü kokunuzu tanır ve kendini güvende hisseder. Bebek gelişimi hakkında merak edilenlerden biri de 2 aylık bebeğin beslenmesi.

2 aylık bebek ne kadar süt içmeli gibi katı kurallar yok; bebeğiniz doyana kadar zaten emer, bırakıyorsa doymuştur. Bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler ile devam edelim. Eğer mümkünse anne sütüne devam edin. Yumuşak besinler dahil ek gıda için erken bir dönem. Henüz çiğneme yetisi çok gelişmiş değil. Her öğünde 2 göğsünüzden de emzirmeye gayret edin. Uyku da artık düzene girer! İyi haber, bebeğiniz artık daha fazla uyur. Gündüz uyumaları azalabilir, gece 6-7 saat bile uyuyabilir.

2 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Önemli Bilgiler

  • 2 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğiniz bilinçli olarak gülmeye başlar. Onunla konuştuğunuzda size gülerek ya da ‘agu’ gibi sesler çıkararak karşılık verir.
  • 2 aylık dönemde bebeğiniz renkli nesneleri izleyebilir. Hareket eden bir cismi gözleriyle takip edebilir ve bu cisimlere daha iyi odaklanır.
  • Bu dönemde bebeğinizin eline bir şey verdiğinizde tutmaya çalışacaktır. Bu nedenle 2 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğinize avuçlayabileceği yumuşak oyuncaklar verebilirsiniz. Hareketli oyuncaklar, çıngıraklar, ses çıkaran nesneler onu gelişimine katkı sağlayacaktır. Yatağının yanına asacağınız yumuşak bir ayna ve renkli bez kitaplar ilgisini çekebilir.
  • 2 aylık bebekler artık daha iyi bir dinleyici olmaya başlamıştır. Duyduklarını anlamlandırmaya; kadın – erkek seslerini, sert ve yumuşak tonları ayırt edebilmeye başlarlar.
  • Bazı bebekler 2 aylık bebek gelişimini döneminde başını kontrol edebilir ve dik tutabilir. Yüzükoyun yattığında, gövdesini kaldırmaya çalışır. Bu tür hareketler sayesinde minik yavrunuzun boyun ve sırt kasları güçlenir.
  • 2 aylık bebek gelişiminin önemli bir noktası da ellerin keşfidir. Bu dönemde bebeğiniz ellerini keşfedecek ve onları dikkatle incelemeye başlayacaktır.
  • Tüm bebek gelişimi dönemlerinde olduğu gibi 2 aylık bebek gelişimi sürecinde de bebekler kucağa alınmaktan keyif alır. Onunla konuşabilir, ismiyle seslenebilir ve şarkılar söyleyebilirsiniz. Onu sakinleştirecek müzikler de bebeğinizin keyfinin yerine gelmesine yardımcı olacaktır.

3 Aylık Bebek Gelişimi İçin Tıklayın.