23/09/2020

2.TRİMESTER DÖNEMİ

2. Trimester

Gebelik, kadının son adet döneminin ilk gününden itibaren 40 haftalık bir süreçten oluşur. Gebelik üç döneme ayrılır ve bu dönemlerin her biri trimester olarak adlandırılır. İlk 12 hafta 1.trimester, 13-27. haftalar 2.trimester ve 28-40.haftalar 3.trimesteri oluşturur.

İkinci 3 aylık dönemde; artık gebeliğin başlangıcındaki yan etkiler azalmıştır. Son trimestere özel belirtiler ise henüz başlamamıştır. Bu dönem gebelik düşüncesini alıştığınız, gebelik boyunca en rahat ve şikayetsiz geçirebileceğiniz, aktif olabileceğiniz, bebeğinizi hissedebileceğiniz dönemdir.

Özellikle 4. aydan sonra karnınız belirginleşmeye başlar. Kıyafetleriniz gebe elbiselerine veya büyük bedenlere dönüşmeye başlar.

Olabilecek şikayetleriniz genellikle bebeğin hızlı büyüme gelişmesine bağlıdır. Rahim büyürken hem büyüme gelişmeye bağlı hem de diğer organlara yapılan baskıya bağlı karın kasık ağrıları, sırt bel ağrıları, kabızlık, mide yanmaları olabilir.

Ayrıca tüm vücutta ve kalça ekleminde gevşeme yumuşamaya bağlı ağrılar olur. Karnınız büyüdükçe vücudunuzun ağırlık merkezi öne doğru değişir, bu da ağrıların bir başka sebebidir.

Çünkü kas ve kemiklerin çalışması değişmiştir. Önemli olan bu ağrıların erken doğum, ishal, apandisit, safra taşı gibi hastalık ağrısı olup olmadığıdır ki buna doktorunuz karar verecektir.

İkinci üç ayda bacak krampları da sık görülür. Genellikle geceleri oluşur ve bazen uykudan uyandıracak kadar şiddetlidir. Bu tür ağrılarda uygun pozisyon alma, sıcak uygulama, ılık duş alma, gebelik egzersizleri, kalsiyum veya magnezyum desteği yararlı olabilir.

 
KAYNAK: http://www.mucizesende.com