30/10/2020

3 AYLIK BEBEK

3 AYLIK BEBEK

3 aylık bebek hareketleri

Bebeğiniz artık sizi tanıyor. Hatta evde sürekli gördüğü kişileri seslerinden ayırt edebilecek ve sizi görünce kollarını sallayarak heyecanlanacaktır. Bebeğiniz bu ayla gözlerinin içine bakan veya onunla oyun oynayıp konuşan bir yabancıya da gülümseyecektir. Siz odaya girince sizi gözleriyle takip edecek, siz konuşurken size tepki verecektir. Duyduğu seslere tepki vermesi bebeğin gelişimi için önemlidir. 3. ay ile birlikte bebeğinizle daha fazla konuşarak, ona bol bol gülümseyerek ve sevginizi göstererek sağlıklı bir biçimde sosyalleşmesine yardımcı olmalısınız.

Bebeğiniz artık yavaş yavaş kendini ve çevresini tanımaya başlıyor. Bu nedenle bol bol ellerini inceleyecek, yakaladığı bir cismi elleriyle kavrayabilecek ve elinde sallayacaktır. Bir ayna yardımıyla kendini tanımasını sağlayabilirsiniz. Bu oldukça hoşuna gidecektir.

Artık “agu” benzeri bir takım sesler çıkaracak ve çığlık atacaktır. Yüzüstü yatarken ellerinin yardımı ile göğsünü havaya kaldırabilecektir. Ayrıca sırt üstü yatırıldığında başını kaldırabilecek ve bacaklarını uzatarak tekmeleme hareketi yapacaktır. Bu ayla birlikte bulunduğu yerde yuvarlanmaya başlayan bebeğinize dikkat etmeniz gerekir.

 

4 Aylık Bebek Gelişimi için tıklayın..