18/09/2020

5 AYLIK BEBEK

5 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

5 Aylık Bebek Neler Yapar?

Günden güne gelişimini sürdüren ve her geçen gün sizi biraz daha şaşırtan bebeğinizin beşinci ayı da eşsiz bir şekilde geçecektir. Bu dönemde etrafında olan bitene karşı dikkati biraz daha artan bebeğiniz, sesleri ayrıştırmaya ve sese doğru hamle yapmaya başlar. 5 aylık bebek psikolojisi de yine ebeveynlerin önem vermesi gereken başlıklardan birisidir.

Doğduğu andan itibaren bütün dikkatleri üzerine çeken bebekler, beşinci ay itibarıyla dikkat çekmek için gürültü sesler çıkartabilir ya da ağlayabilirler. Sakince konuşulduğunda ise ağlamaktan vazgeçebilirler. Seslerin geldiği yönü anlamanın yanında isimleriyle seslenildiğinde de tepki verebilirler. Tüm bunların dışında, 5 aylık bebek neler yapar sorusuna verilebilecek cevaplar, bebğeinizin görme yetisindeki gelişim, sesleri ayırt edebilme ve ailesiyle olan bağlarının güçlenmesi gibi etkenlere bağlı olarak, sizin özelinizde çeşitlendirecektir.

Beslenmesi

Diğer tüm aylarda olduğu gibi, beşinci ayda da bebeğin beslenmesi ebeveynlerin en çok hassasiyet göstermesi gereken başlıklardan birisidir. Doktorların önerdiği gibi, ilk altı aylık dönemde, bebeğinizi yalnızca anne sütüyle beslemeniz yeterli olacaktır. Bu dönemde bebeğiniz su dahil, hiçbir ek besine ihtiyaç duymadan, yalnızca anne sütüyle beslenerek gelişimini sürdürebilir.

Ancak, hepimizin bildiği gibi, her hamilelik eşsiz birer deneyimdir ve her annenin yaşadıkları birbirinden farklıdır. Bazı durumlarda, bir nedenden ötürü, anne sütü bebeğin gelişimini tamamen karşılamayabilir. Böylesi durumlarda, doktorun yönlendirmesi ile birlikte, ek gıda kullanımı başlayabilir.

5 aylık bebek ek gıda kararını yalnızca doktorunuz verebilir. Bu konuda, anne sütünün yetmediği düşüncesiyle hareket ederek, doktora danışmadan ek gıdaya geçmek doğru bir davranış olmaz. Size az görünen ya da kısa süren bir emzirme seansı, bebeğinizin ihtiyaç duyduğu kadar beslenmesini sağlıyor olabilir. Tüm bu nedenlerle, 5 aylık bebek ek gıda kullanım kararını, yalnızca doktorunuzun tavsiyesinin ardından almanız gerektiğinin altını çizmek isteriz.

5 aylık bebek beslenmesi konusunda aşağıdaki maddelere dikkat etmenizi öneririz.

  • Anne sütü ilk altı ayda bebeğinizin tüm besin ihtiyaçlarını karşılar.
  • Özel durumlarda, anne sütünün ek gıdayla desteklenme süreci beşinci ayda başlayabilir.
  • Doktorunuz, anne sütünün yetersizliğini tespit ederse ek gıda kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Size az görünen besin, bebeğiniz için yeterli olabilir. Ek gıda kararını doktorunuza danışmadan almamanız gerekir.

6 Aylık Bebek Gelişimi İçin Tıklayın.

Bir cevap yazın