19/09/2020

7 AYLIK BEBEK

7 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Dinleme ve İlgi

Bebeğinizi kucakladığınızda yüzü yabancıya dönük biçimde kalırsa, aranızdaki konuşmayı dinleyerek onun yüzünü de inceleyebilir. Bu şekilde yabancıyla iletişime geçmeyi ya da onun kucağına gitmeyi de kabul edebilir. Fakat bebeğinizi bu konuda zorlamayın. Ayrıca artık kendi ismine karşı duyarlıdır, çağrıldığı zaman size bakabilir.

Anlama

Bebeğinizi kucağınıza alın ve birlikte aynaya bakın. Onunla ayna karşısında “Ce-e” oyunu oynayın, ona sizi ve kendisini ayrı ayrı gösterin. Aradaki farkı anlayacak, aynadaki aksinizi ve aranızdaki ilişkiyi kavrayacaktr. 7 aylık bebekler yetişkinleri dikkatle izlerler. Bu sayede daha iyi sebep sonuç ilişkisi kurmayı öğrenirler. Bebeğiniz 7. ay civarında hareketlerinizi taklit etmeye çalışabilir. Artık aranızdaki iletişimin derinliği de artmıştır. Örneğin ona kızarsanız bunu anlayabilir ve ona göre tepki verir.

Yemek

zamanı geldiğinde eğer ailece sofraya oturuyorsanız, bebeğinizi de mutlaka masaya oturun. Mama sandalyesi bunun için idealdir. Bebeğin eline verdiğiniz küçük ve uygun türde gıdaların lokmalarıyla kendi kendini besleyebilir. Mama sandalyesinde otururken, sizin yemek yiyişinizi izlemek onun için oldukça öğretici bir deneyimdir. Taklit, bebeklerin öğrenmesinde en önemli araçtır.

Hareket Kabiliyeti

7 aylık bebeğinizin hareket kabiliyetinin iyice geliştiği aylardan biridir. Bu nedenle evinizde nelerin bebeğiniz için tehlike arz ettiğine azami ölçüde dikkat etmeniz gerekir. Prizleri kapatın, yerleri ıslak bırakmayın, elektrik kabloları, ısıtıcılar, keskin objeler gibi tehlikeleri tamamen bertaraf edin. Mobilyalara, pencere kenarlarına, keskin köşelere koruyucular yerleştirin. Evinizde merdiven varsa mutlaka başına ve sonuna bebek kapısı koyun.

Yürüteç kullanmayın ya da bebeğinizi yürüteçle yalnız başına bırakmayın. Sıcak nesneler, çay, kahve, çorba gibi şeyleri bebeğiniz ulaşabileceği yükseklikte bırakmayın.

Ayağınızın altına yaklaşması durumunda üzerine basmamak için daima dikkatli ve tetikte olun. Yutabileceği küçüklükte eşyalarla onu başbaşa bırakmayın, elini ağzına götürdüğü her durumda birşey yutmayacak olmasına dikkat edin. Kırılabilir, yanabilir, çizici, kesici, delici aletleri kesinlikle bebeğinizden uzak tutun.

 

8 Aylık Bebek Gelişimi için tıklayın..

Diğer Değişiklikler

7 Ayını dolduran bebeklerde nadiren de olsa bazı bebeklerin bu ayda emeklemeye başladığı görülmüştür fakat emeklemiyorsa geç kaldığını düşünerek endişelenmeyin. Artık kendi etrafında dönme becerisini neredeyse tamamen kazanmıştır ve yüzükoyun yattığında kafasını kaldırmak için ellerinden destek alır.

Ona iki eliyle kavrayacağı suluk ve kulplu bir su kabı verebilirsiniz. Su içmek için biberon yerine kulplu bir kap ya da suluk kullanması ilerde bardak kullanımına geçmesini kolaylaştırır. Bazı bebekler bu ayda destekle otururken, bazıları desteksiz oturmaya geçerler.

7. ay civarında mama sandalyesinde rahatlıkla oturabilecek hale gelmiş olurlar. Eğer desteksiz oturamıyorsa, bu gelişim 8. ayda da tamamlanabilir. Eğer bebeğinizin oturma becerisindeki durumundan emin değilseniz, yanlarını küçük yastıklarla destekleyebilirsiniz. Bebeğiniz bu aylarda, uzanma mesafesi dışındaki ilginç eşyalarla da ilgilenmeye başlar. Oturduğu pozisyondan daha ileriye gitmeye çalışması oldukça önemlidir.

Çünkü zamanla bunun için dizleri üzerinde durması gerektiğini fark edecek ve dört ayak üzerinde durarak, emeklemenin ilk aşamasına geçecektir. Bebeğiniz dört ayak üzerinde ileri geri hareket etmeyi de deneyebilir. Yakın menzildeki eşyalara rahatça uzanır; bunun için parmaklarını ve elini kullanır. Artık elleri arasında cisimlerin yerini de rahatça değiştirebilir, elden ele geçirebilir.

Geçen ay çıkarmadıysa, ilk dişini 7. ayda çıkarabilir. Fakat çıkarmazsa da endişelenmeyin. Bu süreç bazı bebekler için 13. ya da 14. ayı dahi bulabilmektedir. Bebeğinizin banyosu için artık dönüm noktasında sayılırsınız.

Çünkü gelişimi doğrultusunda muhtemelen bebek küvetine sığmamaya başlayacaktır. Bu durumda banyoda güvenle oturabilmesini sağlayan yardımcı bir oturak satın alabilirsiniz. Küvette ona daima eşlik etmeniz, bir saniye için bile yalnız bırakmamanız çok önemlidir.

Bu aylarda hareket becerisi oldukça artan bebeğinizi güvenliksiz biçimde bir yüz üstü tutmayın. Küvette ya da oturakta olması fark etmez. Hızlı hareketler ve güçlü refleksler gösterebilen yavrunuz aniden elinizden kayabilir, dikkatli olun. Onunla birlikte siz de suya girebilir, suda vakit geçirebilirsiniz. Küçük tatlı bir ördek gibi banyo oyuncakları bebeğiniz için harikadır.

Ses çıkaran minik banyo oyuncaklarını da kullanabilirsiniz. Suyun sıcaklığına da mutlaka dikkat etmelisiniz. Elinizle ya da dirseğinizle suyun sıcaklığını kontrol edin. Siz, zaman içinde alıştığınız için teniniz ısıya daha dayanıklı olabilir.

Fakat bebeğinizin cildi ısıya ve ani ısı değişimlerine karşı çok hassastır. İdeal derece 36-38 derece civarında olmalıdır. Bebeğiniz banyoyu sevmiyorsa bunun nedeni ıslaklık hissi ve soğuk olabilir. Ya da bebeğinizi çok sert biçimde ovalıyor olabilirsiniz. Bunlara dikkat edin.

Banyodan çabuk ve güvenli bir şekilde çıkarıp, kurulamak için önceden hazırladığınız havlu, bez, bornoz gibi şeyleri kullanın. Bebeğinizin güvenliğini ve rahatını sağlamak hangi ayda olursa olsun en büyük önceliğinizdir.

Bir cevap yazın