22/09/2020

9 AYLIK BEBEK

9 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

9 Aylık Bebek - Dinleme ve İlgi

Bebeğinize masallar anlatın, çeşitli hayvan ve doğa seslerini taklit edin, nesnelerin ses çıkarmasını sağlayarak sesler ve eşyalar arasında ilişki kurmasını öğretmeye çalışın. Onunla yaratıcı oyunlar oynamaya devam edin.
Örneğin yüzünüzü kapatıp “neredeyim ben?” ya da “anne burada mı?” diye sorun. Yüzünüzü açmanız onu heyecanlandıracaktır. Ayrıca kavramların devamlılığını takip etmesini sağlamak onun zihinsel gelişimini de tetikler. Saklanma / bulma oyunlarında sizi ilgiyle takip edecektir.

9 Aylık Bebek - Anlama

Bebeğiniz birden gözden kaybolan nesneleri algılamakta zorluk çekmez, onları o an için göremese de hâlâ var olduğunu bilir. Nesne ve hareket devamlılığı artık tam anlamıyla gelişmiştir. Bununla birlikte yavaş yavaş sorun çözme becerisi de gelişmeye başlar. Örneğin bebeğiniz bir oyuncağa ulaşamıyorsa önündeki engelleri aşmaya, etrafından dolaşmaya çalışır.

Kendisi için imkânı dâhilindeki en uygun çözümü bulmak için hareket eder, çözümler arar. Bebeğiniz nesnelerin yerini aklında tutabilmeye başlamıştır. Bunun için, daha önceden öğrendiği çeşitli yolları dener, önceki deneyimlerinden faydalanmaya çalışır.

9 Aylık Bebek - Sesler ve Konuşma

Bebeğiniz aynı sesleri defalarca çıkarmaya başlayabilir ve artık kesik kesik de olsa heceleyerek, bazı sözcükleri söylemeye çalışır. Bu konuşma girişimlerinde onu dinleyerek ve onu anladığınızı belli ederek bebeğinizi motive edebilirsiniz.

 

10 Aylık Bebek Gelişimi için tıklayın..