23/09/2020

ÇAM KOZALAĞI PEKMEZİ FAYDALARI

ÇAM KOZALAĞI PEKMEZİ 

Çam kozalağı pekmezi (reçeli) hem ağız tatlandırıyor hemde şifa kaynağı, gittikçe yaygınlaşan çam kozalağı pekmezi özellikle öksürük, soğuk algınlığı, astım gibi birçok hastalığa büyük faydalar göstermekte.

Çam Kozalağı Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Solunum Rahatsızlıkları: Çam kozalağı pekmezi, öksürmede, balgam, bronşit gibi hastalıklarda şifa sunmaktadır. Özellikle astım rahatsızlıklarında, tedavi edici bir etkiye sahiptir.

Akciğere Faydaları

Çam Kozalağı Pekmezi, akciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Vücudun gerekli olan mineralleri karşılamasından dolayı akciğer rahatsızlıklarına neden olan ve sigara gibi zehirli dumanların kalıcı zararlarını ortadan kaldırmaktadır.

Grip ve nezleye kalkan olur

Bugün birçok doktor ve uzman bilim insanları çam kozalağının işlenmesi, yağının çıkartılması ya da pekmez (reçel) yapılmasıyla ve tüketilmesi halinde tüm kış boyunca hastalık geçirmeyeceğini belirtmektedirler. Bağışıklığı arttıran bir etkiye sahip olan Çam Kozalağı, nadir bulunan özel bileşenleri içeriğinde barındırmaktadır.

Diş ve diş eti ağrılarını hafifletir

Enfeksiyon sökme gücü bulunan kozalaklar ağızdaki yaraların kapanmasına da yardımcı olur. Bunların yanı sıra diş
köklerini güçlendirme etkisine sahiptir. Diş yüzeyindeki plaka ve tartarları  temizleyerek dişlerin daha beyaz görünmesini sağlar. Diş ve diş etleri sorunları için çam kozalağını sirke ile birlikte kaynatıp ağızda gargara yapmanız yeterli olacaktır.

Saç sağlığını destekler

Saçların güç kazanmasını ve  parlaklığa kavuşmasını sağlar. Ciltteki hücrelerin onarılmasına faydalı olur

Çam kozalağı yan etkileri varmı?

Olgunlaşmayan Kozalak: Mide sindirimi için olumlu bir tepki vermez ve mide rahatsızlıklarına yol açabilir.
Çam Kozalağı Suyunun Fazla Tüketilmesi: Aşırı tüketim yarardan çok zararlı etkenleri oluşturabilir. Bu yüzden yerinde ve kararında Çam kozalağı reçeli, çayını ya da suyunun içilmesi günlük 1 bardağı geçmemelidir.