22/09/2020

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Korona virüsü denilenlere göre insan veya hayvandan bulaşan bir virüs çeşidi, bazı bilgilere görede soğuk algınlığı nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonuna benzeyen, yeni bir virüs çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yeni virüs Çin'in Wuhan şehrinde denizli ürünler ve çok türde hayvanların satıldığı pazarda görüldü, pazarda hastalananların solunum yolu örnekleri incelenmesiyle bu yeni virüsün adına Novelcoronavirüs olarak adı belirtildi.

2019 YENİ CORONAVİRÜSÜ İNSANLARA NASIL YAYILDI?

2019 yeni coronavirüsü Aralık 2019'da Çin'in bir şehri olan Wuhan'da ortaya çıktı. Sağlık görevlileri hala bu yeni koronavirüsün tam kaynağını izliyor olsa da, erken hipotezler bunun Çin'in Wuhan'daki bir deniz ürünleri pazarına bağlı olabileceğini düşünüyordu. Pazarı ziyaret eden bazı insanlar 2019 yeni coronavirüsünün neden olduğu viral pnömoni geliştirdi.

25 Ocak 2020'de yapılan bir çalışma, ilk bildirilen vakayı içeren bireyin 1 Aralık
2019'da hastalandığını ve deniz ürünleri pazarıyla bağlantısı olmadığını belirtiyor. Bu virüsün nasıl ortaya çıktığı ve yayıldığı konusunda araştırmalar devam etmektedir

Bu virüs muhtemelen başlangıçta bir hayvan kaynağından ortaya çıktı, ancak şimdi insandan insana yayılıyor gibi görünüyor. Virüs, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere diğer 14 ülkede insanlarda tespit edildi.

CORONO VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Korono virüsü dünya'yı tehdit eden, her geçen gün ölüm oranı yükselen bir virüstür. Korona virüsünün çıktığı yerden dolayı VUHAN VİRÜSÜ diye de bilinir.

 

2019 YENİ CORONAVİRÜSÜ AŞIĞDAKİ İÇEREN SEMTOMLARLA VİRAL PNÖMONİYE NEDEN OLUR..

  • Öksürük
  • Yüksek ateş
  • Nefes darlığı
  • Nadir durumlarda, ciddi solunum problemlerine, böbrek yetmezliğine veya ölüme neden olabilir.