23/09/2020

DENİZ PATLİCANINI DUYDUNUZMU?

DENİZ PATLİCANI NEDİR ?

Son günlerde gittikçe merak edilen deniz patlicanını sizler için araştırdık.

Deniz patlicanı denizlerde kıyı bölgelerde bulunan görsel olarak patlicana benzeyen halk dilinde deniz hıyarıda denilen bir canlı türüdür. Bu canlılar yumurtlayarak üremektedirler. Deniz patlicanı kendini bir futbol topu kadar şişirebilir.  Çeşitlli renklerde olduğu gibi şeffaf cam gibi olanlarıda vardır. Devlet tarafından toparlanıp yetiştirilmektedir. Sayısı çok az olduğu için avlanması yasaktır.

Nerelerde görülür?

Türkiye’de Ege Denizi civarı Çeşme-Datça bölgesinde bulunan deniz patlıcanı;dünyada sıklıkla Hindistan, Fiji, Japonya, Çin ve Papua Yeni Gine bölgelerinde de çıkarılmaktadır.

Deniz Patlıcanı Nasıl Toplanır?


Deniz patlıcanı yetiştirmek için çok büyük alanlara ihtiyaç duyulmamaktadır. Uygun alan tespiti yapıldıktan sonra bu alanın devletten kiralanması ve deniz patlıcanı üretilecek alanın korunmaya alınması gerekmektedir. Seçilen alanlarda balıkçılığın engellenmesi ya da koşullu avcılığa izin verilmesi verimli alanlar oluşturulmasını sağlamaktadır.Yetiştirme alanı seçiminde su koşulları, akıntı, yiyici canlıların durumu gibi faktörler önem teşkil etmektedir. Yumurtlama yolu ile üreyen deniz patlıcanları yeterli olgunluğa eriştiğinde toplanılıp kurutulmaktadır. Özellikle yurt dışında büyük talep görmesi ve yüksek fiyatlar ile alıcı bulması deniz patlıcanı yetiştiriciliğinin karlılığını artırmakta ve ülkemizde de giderek daha fazla tercih edilir hale getirmektedir.

Deniz patlicanı yenirmi ? Ne işe yarar?

Deniz patlicanı protein bakımından oldukça zengindir. Deniz patlıcanı ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılmakta olup, iktidarsızlığa ve eklem ağrılarına iyi geldiği söylenmektedir. Kilosu 150 dolar civarında satılmaktadır.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜZEL BAKIŞLAR İÇİN

Bir cevap yazın