30/10/2020

DÜNYA’NIN MANYETİK ALANI DEĞİŞİYOR

DÜNYA’NIN MANYETİK ALANI DEĞİŞİYOR

Dünya’da yaşanan manyetik kayma hızı ön görülemez bir biçimde artıyor.

ABD Ulusal Jeo-Mekansal Zeka Ajansı ve İngiltere Savunma Coğrafya merkezi’nden, bilim adamları gezegenin manyetik alanını tanımlayan,

Tüm modern navigasyon sistemlerinin çalışmasını sağlayan, Dünya Manyetik modeli’ni güncellemek zorunda kaldıklarını açıkladı.

Manyetosfer, iyonosferin üzerindeki alandır, ve uzaya doğru binlerce kilometre uzanır. Manyetosfer, Dünya’yı, Güneş rüzgarlarından gelen zararlı yüklü parçacıklardan ve  kozmik ışınlardan korur.

Bu zararlı ışımalar normalde Dünya’yı zararlı ultraviyole ışınlardan, koruyan ozon tabakasını da içinde bulunduran, atmosferin üst tabakasını yok edebilecek kadar zararlıdır

DÜNYANIN MANYETİK ALAN NEDİR?

Dünya’nın manyetik alanı, Dünya’yı Güneş rüzgarlarından, rüzgarlardan gelen yüklü parçacıklardan korur ve bu sayede bu tarz zararlı parçacıklar ozon tabakasını içinde bulunduran üst atmosfere zarar veremez. Ozon tabakası da Dünya’yı zararlı ultraviyole ışınlardan korur.

Örnek olarak, manyetik alana sıkışan gazlar, güneş rüzgarları tarafından serbest kalabilir.

Mars yüzeyindeki karbondioksidin kaybını baz alarak yapılan, hesaplamalardan yola çıkılarak, manyetik alanın zayıflayarak azalmasının sonucu olarak, Mars nerdeyse bütün atmosferini kaybetmiştir.

KUZEY KUTBU’NDAN SİBİRYA’YA DOĞRU KAYIYOR

2018 başlarında, NOAA ve Edinburgh’daki İngiliz Jeolojik Araştırmaları’ndan araştırmacıların, Dünya Manyetik Modeli’nin seyir hatalarının mümkün olabileceği noktaya kadar, yanlış olduğunu ortaya çıkardı.

Güney Amerika’nın altındaki jeomanyetik kutup ve kuzey manyetik kutbunun hareketi daha da hızlandı. Kuzey manyetik kutbu yıllardır sürekli olarak Kuzey Kutbu’ndan Sibirya’ ya doğru kayıyor. Bununla birlikte, son birkaç on yılda, yılda yaklaşık 15 ila 55 kilometre arasında bir hız kazandı.