YERLEŞMEYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Cevapla
MSB
Mesajlar: 2584
Kayıt: Pzr Tem 07, 2019 1:47 pm

YERLEŞMEYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Mesaj: # 2643Mesaj MSB
Pzr Eki 13, 2019 9:17 am

1.İKLİM
Yerlesmeyi etkileyen en önemli faktördür. Dünya’da Orta kuşak karalarında iklim koşulları uygun oldugun dan, nüfus fazla iken çöllerde, kutup bölgelerinde, batakliklar da ve yüksek daglık alanlarda, iklim sartlari uygun olmadigindan, nüfus çok azdir. Yine, Ekvatoral bölgede 0 - 1000 m yükseltiler arasinda, aşırı nemli ve bunaltıcı bir iklim etkili oldugundan, Amazon ile Kongo havzalarinda da nüfus azdır.

2. YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ
Daglik, çok engebeli ve yüksek sahalar, yerlesmelerin kurulmasını ve gelismesini önemli ölçüde engellemektedir. Buna karsilik düz ovalik alanlarda tarım, ulasım, sanayi faaliyetleri daha çok gelistiğinden nüfus fazladır. Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde nüfus yoğunlugunun az, Marmara ve Ege bölgelerinde fazla olması buna örnektir.

3. TOPRAK
Verimsiz toprakların bulunduğu yerler, nüfusça tenha iken (Tuz Gölü çevresi), verimli toprakların bulunduğu yerler nüfusça zengindir. (Çukurova ve Ege ovalari gibi)

4.EKONOMİK KAYNAKLAR
Ekonomik kaynakların fazla olduğu, sanayi, ticaret faaliyetlerinin yoğun olduğu, maden ve enerji kaynaklarının çok bulunduğu yerlerde nüfus yoğunlugu artmaktadır. Ülkemizde Marmara Bölgesi ile Zonguldak, Karabük, Ereğli, Batman gibi merkezlerin nüfusça yoğun olmaları ekonomik kaynakların çok olmasındandır. Ekonomik kaynakların yetersiz olduğu bölgelerde, halk geçimini temin etmek için göç etmekte ve nüfusları azalmaktadır.


yerlesme.nedir.orgCevapla

“YERLEŞMELER” sayfasına dön