YETİŞTİRME

Cevapla
MSB
Mesajlar: 2584
Kayıt: Pzr Tem 07, 2019 1:47 pm

YETİŞTİRME

Mesaj: # 3455Mesaj MSB
Pzr May 10, 2020 11:24 pm

Domates fidelerini tohumdan yetiştirebilir yada hazır fide halinde alabilirsiniz.Öncelikle hangi tip domates yetiştirmek istediğinizi bilmelisiniz.

Öncelikle ekim yapacağımız toprağı hazır hale getirmemiz gerekir.Bunun için kimyasal yada hayvansal gübre ile beslemeli, nemi korumak için bir miktar kum karıştırmalı ve en önemlisi de yabani otlardan mutlaka temizlemiş olmalıyız.

Sulama aşamasına geçmek için size önerim damla sulama yapmanızdır.Bu sayede hem daha az su kullanımı yapar hemde yabani ot sıkıntısını daha az çekersiniz.Damla sulamada ki hat araları hasat döneminde arasında rahatça toplama yapabilmek için 100-120 cm gibi aralıkta,damlama gözlerinin de en az 50-60 cm olması ürünün gelişimi için gereklidir.Doğrudan kuyu,dere yada çeşme suyu kullanmak yerine bunlardan birini dinlendirilmiş olarak kullanmak daha doğru verim almak için gereklidir.

Elde edilen fideleri hazırlamış olduğumuz damla sulama hattındaki gözlere denk getirerek ve fide boyunun yarısı toprak altında kalacak şekilde dikim yapmalıyız.Dikim işleminden sonra mutlaka can suyu vermeniz gerekir.

Eğer sırık domatesi yetiştirmek isterseniz öncelikle dalları bağlamanız için sağlam bir halat germeniz gerekir.Dalları bu halata asmak için yünlü yada pamuklu ip kullanmanızı tavsiye ederim.

Sırık domates ekiminde fideler boy atıp gelişmeye başladığı zaman yan kök ve dal filizleri vereceklerdir.Bunları mutlaka koparmak ana kök gelişimi ve verim için gereklidir.Ana dal geliştikten sonra çiçek buketleri oluşmaya başlar.Bu buketlerin altında kalan yaprakları da koparmalıyız.Her bukette aynı işlemi yapın.

Üründe oluşabilecek;leke,mantar,çil,ballama,sineklenme v.b. durumlarda ziraatçinizden destek almalısınız.

Domateslerimiz olgunlaştıktan sonra dallara ve diğer ürünlere zarar vermeden yumuşak bir şekilde toplamak gerekir.

ÜRÜNÜNÜZ BEREKETLİ OLSUN...Cevapla

“DOMATES” sayfasına dön