23/09/2020

GÖZ TORBALARINI KAYBEDİN

Soğuk kompres

Soğuk damarlarda büzüşmeye neden olur ve kılcal damarlarınızın geri çekilmesini sağlar. Soğuk kompresi birçok şekilde uygulayabilirsiniz. İlki temiz bir havlu ya da bezi buzlu suya batırarak gözünüze bir dakika boyunca bastırmanız. İkinci yöntem ise buzlukta beklettiğiniz kaşığın dış yüzeyini göz altlarınızda 1 dakika bekletmeniz. Üçüncü yöntem ise bakım ve güzellik marketlerinde bulabileceğiniz jel göz bantları. Bu jel bantları buzlukta tutuyorsunuz ve istediğiniz zaman çıkarıp gözünüze takabiliyorsunuz.

Salatalık: Salatalıkları halka halinde gözün üstüne konularak 10 dakika beklemek yeterli. Ancak bilinenin aksine salatalığın bu etkisi soğuk olmasından kaynaklanır. İçerdiği askorbik asitte bu güzel etkinin oluşmasına yardımcı olur.

Kuşburnu ve Papatya Çayı: Kuşburnu ve papatyayı kaynar suya atıp bekletin ve ılık hale gelince süzün. Bir pamuk veya gazlı bez batırarak her iki göz torbasına yerleştirip 10 dakika bekletin. Bu uygulamayı haftada 3 kez yapın. Göz torbalarınızın şişliğini aldığını ve hatta cildinizin de canlandığını göreceksiniz.

Patates ve Elma Kabuğu: Patatesin içeriğindeki betakaroten ve nişasta ile elma kabuğundaki K vitamininden yararlanmalıyız. Çiğ patates rendesi ve ince doğranmış elma kabuğu iyice karıştırılarak rulo haline getirilir ve buzdolabında bekletilir. Soğuk ürünü halka halka keserek göz torbalarınıza uygulayabilirsiniz. 5 dakika sonra yıkayıp size tavsiye edilen dermokozmetik ürünü kullanabilirsiniz. Haftada 2 kez uyguladığınızda çok iyi sonuçlar elde ettiğinizi göreceksiniz.

Kivi Püresi: Buzdolabından çıkarttığınız kiviyi halka şeklinde doğrayıp her iki göz torbasına 10 dakika uygulayabilirsiniz. Antioksidan özelliği ve C vitamini deposu olma özelliğinde ötürü çok iyi sonuç aldığınızı göreceksiniz.