20/09/2020

HAFIZAYI ZAYIFLATIYOR

HAFIZAYI ZAYIFLATIYOR

Yediğimiz, içtiğimiz besinlerin faydaları olduğu kadar zararları da olabiliyor. Sağlıklı beslenmemiz için ciddi olarak tükettiklerimize dikkat etmek zorundayız. En çok tüketilen ürünlerden olan şekerin vücudumuz da oluşturduğu zararlara bakalım,

Bilindiğine göre şekerin beslenmemizde çok büyük rolü var. Her yerde karşımıza çıkıyor, günlük hayatta çay, kahve, süt, tatlılar ve bir çok bilmediğimiz besinler içinde yer almakta. Bir çok araştırmalara göre şekerin bize hiç faydası yok.

HAFIZAYI ZAYIFLATIYOR

Beyin enerji kaynağı olarak glikoz ile beslenir. Araştırmalara göre şekerin fazla tüketilmesiyle geçici olarak zeka seviyesini düşürdüğü görülüyor. Özellikle hazır gıdalar, hamur işleri, şekerli meşrubat gibi saf şeker kullanılan ve nişastalı ürünlerden kaynaklanıyor. Bu tür gıdalar kana hızlı şeker verip insülin salımında dengesizlik yaparlar, kan şekeri hızlı iniş çıkışlara sebeb oluyor.

CİLDE KIRIŞIKLIK VERİYOR

Şeker fazla tüketildiğinde proteinlere bağlanarak, proteinlerin yapısını değiştiriyor. Bu olaya ''glikasyon'' deniyor. Bu durumdan kollejen ve elastin proteinler zarar görüyor.ciltte sarkma, buruşma, kırışıklık ve yüzeyde bozulmalara neden oluyor.

DİĞER ZARARLARIDA ŞÖYLE

Şeker çok tüketildiğinde kanser riskini arttırıyor.

Vucudun savunma sitemine zayıflatıyor.

Diş çürüklerine sebeb oluyor,

Obeziteye yol açıyor.

Karaciğer yağlanmasını sebeb oluyor.

Kalbe zarar veriyor.

İnsülin direncine sebeb oluyor