19/09/2020

KARPUZ CANDIR!

KARPUZ NASIL YETİŞTİRİLİR?

Karpuz anavatanı Mısır olarak bilinir. Fakat Kuzey Afrika’dan dünyaya yayılan bu lezzetli meyve dünyanın birçok bölgesinde yetişebilir.

Güney yarımküredeki tropikal bölgelerde genellikle kuru kış mevsiminde karpuz yetiştirilir. Güneydoğu Anadolu’da Diyarbakır, başta Adana olmak üzere Akdeniz Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi ‘Kuzey yarım kürede yer alan Türkiye’de karpuz hangi bölgede yetişir?’ sorusunun yanıtı olarak verilebilir.

Karpuz tohumu ekildikten sonra, karpuz fideleri meyveye dönüşene kadar yaklaşık üç aylık sürede ortalama 20 – 25 derece sıcaklığa ihtiyaç olur. Eğer karpuz tarlası daha sıcak bir bölgede yer alırsa, meyveler daha kısa sürede olgunlaşabilir. Bol su ve zengin toprak da ürünlerin kalitesini olumlu yönde etkiler.

KARPUZUN DOPDOLU FAYDALARI

Karpuz, su ve şeker içeriği yanında birçok vitamin ve mineral içeren düşük kalorili mucizevi bir meyvedir. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan karpuz, kilo kontrolüne de yardımcı olmaktadır. Ayrıca karpuz, tatlı krizlerini önlemek için de özellikle tercih edilmesi gereken bir meyvedir.

Karpuz iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır, bol lif içerir, % 95’i Su’ dur.100 gram karpuz; 26 kalori; 0,5 g. protein; 0,7 g. Karbonhidrat; 0,1 g. Yağ; 0,3 g. lif; 10 mg. fosfor; 7 mg. kalsiyum; 0,5 mg. demir; 320 mg. Potasyum; 590 IU A vitamini ve 7 mg. C vitamini içerir. Karpuzun % 95’i sudan oluşur. En fazla su içeren meyvelerdendir.

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Karpuzun kendisi kadar çekirdeklerinin de insan sağlığına faydaları bulunur. Karpuz çekirdeği içinde yer alan cucurbocitrin adındaki madde, kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Karpuz çekirdeği faydaları arasında bir diğer madde de içeriğindeki magnezyumun kalp sağlığına olumlu katkısı olarak bilinir.

Karpuzun içeriğindeki B vitamini bağışıklığı güçlendirir. Doymamış yağlar vücuda enerji sağlamaktadır. Fakat söz konusu rahatsızlıklara sahip olanların gerek karpuzun kendisini gerekse çekirdeğini tüketme konusunda mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir.

Azı Karar Çoğu Zarar: Karpuz Fazla Tüketildiğinde Olası Zararları Nelerdir?

Her gıda ürününde olduğu gibi karpuzun fazla tüketilmesinin de yan etkileri bulunur. ‘Karpuz ishal yapar mı?’ ya da ‘Karpuz gaz yapar mı?’ sorularına yanıt vermek gerekirse çok fazla tüketildiğinde bu rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Karpuzu yemeklerden önce tüketmek gerekir. Yemek sonrası tüketim şişkinlik yapabilir. 150 gramlık karpuz şeker oranı 10 gram olarak hesaplanır.

CİLDİ NEMLENDİRİP SAÇI GÜRLEŞTİRİYOR
● Bir porsiyon karpuz günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 16'sını karşılar.
● Karpuz kan basıncını düzenleyerek, tansiyonu kontrol altına alır.
● Kanser savar bir besindir. Kanser vakalarında yan etkinin azalmasına yardımcı olur
● Vücutta yağ birikimini engeller.
● Serbest radikalleri etkisiz hale getirip ve oksidatif stresi azaltarak kalbi korur.
● Çok iyi bir antioksidandır.
● Sindirimi düzenleyip, kabızlığı, hazımsızlığı önler.
● Susuzluğa çaredir.
● İçerdiği kolin sayesinde hafızayı güçlendirir.
● Kas ağrılarını azaltıp, egzersiz sonrası toparlanma süresini kısaltır.
● Cildi nemlendirip, saç hücrelerini geliştirir.

Karpuz Nasıl Seçilir?

Karpuz seçme konusunda öncelikle karpuzun kesik, delik, ezik olmamasına dikkat etmek gerekir. Karpuzun ağırlığının büyüklüğü ile orantılı olması da tadını etkiler. Eğer küçük bir karpuz beklenenden daha ağır gelirse, kelek karpuz olabilir.

Büyük bir karpuz beklenenden hafif ise içi geçmiş olma riski yüksek olduğu için böyle ürünleri tercih etmemek gerekir. Karpuz kabuğu üzerindeki lekeler, karpuzun toprağa temas ettiği yerleri gösterir. Bu lekelerin beyaz ve açık yeşil olmaması gerekir. Sarı karpuz lekeleri karpuzun güneş altında olgunlaştığını gösteren belirtilerdir.