23/09/2020

KİVİ ŞİFA DEPOSU

KİVİ ŞİFA DEPOSU

Kivi, vitamin bakımından zengin olarak gösterilen turunçgillerden 4-5 kat daha fazla vitamin oranına sahiptir. İnsan sağlığı açısından oldukça faydalı olan bu vitaminlerin dışında, kivi potasyum, kalsiyum, magnezyum ve de demir gibi mineraller bakımından da oldukça zengin bir meyvedir.

Yapılan bilimsel araştırmalarla, kivinin özellikle gelişim çağındaki çocuklar için oldukça önemli etkilerinin olduğu saptanmıştır. 6-7 yaş civarındaki çocuklarda, kivi solunum yolları açısından olumlu etkilere sahiptir. Yine bunun yanında çocukların yaşamış olduğu nefes darlığı, burun akıntısı, hapşırma, kronik öksürük ve de gece öksürüğü gibi sorunlara da kivi iyi gelmektedir.

AKCİĞER HASTALIKLARININ TEDAVİSİNDE BÜYÜK ÖNEMİ VARDIR
Yapılan bilimsel çalışmalarda C vitamini ve antioksidanlar yönünden zengin olan kivinin akciğer hastalıklarının tedavisinde önemli ol oynadığı ortaya konuldu. Aynı araştırmada düzenli olarak meyve tüketenlerde akciğer hastalıklarının daha az yaşandığı verisine ulaşıldı.


KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIR
İçerdiği vitamin ve minareller sayesinde tansiyonu dengeleyen kivi sağlık için son derece önemlidir. 2004 yılında yapılan bir çalışma yüksek tansiyonun yol açtığı kalp krizi ve felç riskinin düzenli kivi tüketildiğinde bir hayli azaldığını kanıtlamıştır.

CİLDE PARLAKLIK VERİR
Kivi, lif ve antioksidan açısından zengin yapısıyla doğal laksatiflerden yani müshil etkisi gösteren yiyeceklerdendir. Düzenli kivi tüketimi bedenden toksinleri temizleyip, sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmanızı sağlar.

ASTIM BELİRTİLERİNİ AZALTIR
Kivinin içerdiği yüksek miktarda C vitamini ve antioksidanların astım semptomlarını azaltttığı bilinmektedir. Akciğer fonksiyonlarını artırabilir ve çocuklardaki hırıltıyı önler.

KAN BASINCINI YÖNETMEYE YARDIM EDER
Kivinin yüksek potasyum seviyesi, sodyumun etkilerini önleyerek elektrolitlerimizin dengede kalmasına yardımcı olur

SİNDİRİM SİSTEMİNE YARDIMCI OLUR
Kivi, sindirim için gerekli olan lifi yüksek miktarda içerir. İçerisinde aktinidin adı verilen proteolitik enzim, proteini parçalamaya yardımcı olur ve bu da sindirim sürecini kolaylaştırır. Kivi, gıdalardaki bazı proteinlerin özellikle yoğurt, peynir, balık ve çiğ yumurta sindiriminde yardımcı olur. Proteinin sindirimine yardımcı olmanın dışında kabızlığın önlenmesine de yardımcı olur.


UYKU DÜZENİNİ SAĞLAR
Uyku problemi yaşayanlar için kivi harika bir çözüm yolu olabilir. Bu keskin tatlı meyve uyku bozukluklarının tedavisinde yararlı olabilecek antioksidanlar ve serotonin gibi tıbbi açıdan faydalı birçok bileşik içerir. Kivi tüketimi uyku başlangıcını, süresini ve verimliliğini arttırır. Kaliteli bir uykunun tadını çıkarmak için yatmadan bir saat önce 2 kivi yiyin.

DOĞUM ÖNCESİ BESLENME İÇİN İYİ GELİR
Kadınların doğum öncesi beslenmeye dikkat etmeleri gerekir. Bu yüzden doktorları bazı yiyecekler konusunda şartlara ve kişinin bünyesine göre bazı kısıtlamalar getirebilir. Fakat kivi, doğum öncesi beslenmede hem anne hem de bebeği için önemli bir besin kaynağıdır. Doğumu kolaylaştırıcı özelliği vardır. Hamilelik ve doğum sonrası meydana gelebilecek kabızlık sorunlarına çözüm olabilir

SAÇTA EGZAMAYI ÖNLER
Kivinin düzenli tüketimi, kan damarlarını güçlendirerek kafa derisi egzaması, baş derisi iltihabı gibi saç problemlerini önler.

Bir cevap yazın