18/09/2020

KIZIL GEZEN

KIZIL GEZEGEN -MARS-


Mars gezegenin yüzeyindeki kumlu toprak yüzde 44 silis, yüzde 18 alüminyum oksit, yüzde 8 sülfür trioksit ve yüzde 6 kalsiyum oksitten oluşmaktadır. Bu bileşim yüzeye yükselen magmanın buradaki buzla etkileşimi sonucunda ortaya çıkan korkayaçların genel oluşum sürecinin doğal bir sonucudur.

Mars yüzeyindeki kraterlerin bir bölümü Merkür ve Ay’daki kraterleri andırır. Buna karşılık bu gezegenin yüzeyinde yeni bir çarpma krateri belirlenmiştir. Bu yeni yapılar siper krateri olarak adlandırılmıştır. Çünkü Gök taşının yüzeye çarpması sonucu çevreye saçılan malzemelerin kenarları kalkıktır. Bu özellik püskürtmenin tamamlanmasından sonra malzemelerin dışarı doğru aktığına ve böylece balistik açıdan beklenenden çok daha geniş bir alana yayıldığına işaret eder.

Güneş sistemindeki bilinen en büyük yanardağ Olympus Mons bu gezegendedir. Taban çapı 600 kilometre ve yüksekliği ise 20 kilometreden daha fazladır. Ayrıca bu dağın bulunduğu Tharsis yaylası çevresindeki düzlüklerden 1000 kilometre daha yüksektedir.

Mars’ın ortalama çapı Dünya’nın yaklaşık yarısı kadardır. Yani 6,787 kilometredir. Yoğunluğu ise 3,933 gram/santimetreküptür.

Mars eliptik bir yörüngede dolanır. Bu yüzden Güneş’e olan uzaklığı değişkendir. Güneş’ten ortalama uzaklığı 228 milyon kilometredir. Bu Dünya’nın uzaklığının bir buçuk katıdır.

Mars gezegenin yüzey şekillerinin oluşmasında rüzgar önemli bir özelliktir. Gezegenin yüzeyinde rüzgarlarca biriktirilmiş kumullara ve krater izlerine sık rastlanır.

Mars’ın yüzeyinde yanardağlar, geniş lav düzlükleri, çeşitli türden kanallar, kanyonlar ve heyelan kalıntıları vardır. Bu yüzey şekillerinin boyutları Dünya’dakilerle kıyaslandığında oldukça büyüktür.

Mars’ın atmosferi, temel olarak karbon dioksitten oluşur. Bir miktar da azot ve argon içerir. Eser miktarda su buharı da mevcuttur.

DÜNYAMARS
Güneşten Ortalama Mesafe93 milyon mil142 milyon mil
Güneşin Yörüngesinde Ortalama HızSaniyede 18,5 milSaniyede 14,5 mil
Çap7.926 mil4.220 mil
Eksen Eğimi23.5 derece25 derece
Yılın Uzunluğu365.25 Gün687 Dünya Günleri
Günün Uzunluğu23 saat 56 dakika24 saat 37 dakika
YerçekimiMars’ın 2,66 katıDünya'nın 0.375
SıcaklıkOrtalama 57 derece FOrtalama -81 derece F
Atmosferazot, oksijen, argon, diğerleriçoğunlukla karbondioksit, bir miktar su buharı
Ay Sayısı12

Bir cevap yazın