23/09/2020

MEME KANSERİ NEDİR?

MEME KANSERİ NEDİR?

Dünyada en çok ölüme neden olan hastalıklar listesinde kalp ve damar hastalıklarının ardından ikinci sırada yer alan kanser, çağın hastalığı olarak tanımlanan ve oldukça zorlu bir tedavi süreci gerektiren bir hastalıktır. Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Nadir olarak erkeklerde de görülebilen meme kanseri, erkeklerde kadınlara oranla çok daha fazla risk arz eder. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi göğüs kanserinde de erken teşhis ve tedavi oldukça büyük önem taşır.

Göğüs kanserinin en sık görülen belirtisi yeni bir şişlik veya kitledir. Düzensiz kenarları olan ağrısız, sert bir kitlenin kanser olma olasılığı daha yüksektir, ancak meme kanserleri hassas, yumuşak veya yuvarlak olabilir. Acı bile verebilirler. Bu nedenle, meme hastalıkları teşhisinde deneyimli bir sağlık uzmanı tarafından kontrol edilen yeni meme kitlesi, yumru veya meme değişiminin olması önemlidir.

Göğüs kanserinin diğer olası belirtileri şunlardır:

  • boyut veya şekil değişikliği
  • memenin geri kalanından daha kalın hisseden bir yumru veya alan
  • titreme veya soluklaşma gibi cilt dokusunda bir değişiklik (bir portakalın derisi gibi)
  • ciltte ve / veya meme başının etrafında kızarıklık veya kızarıklık
  • meme ucunuz içeri çekildi veya farklı görünüyor, örneğin konumunu veya şeklini değiştirdi
  • Sıkma olmadan meme ucundan gelen sıvı
  • göğsünüzdeki ağrı ya da her zaman ya da neredeyse her zaman orada bulunan koltuk altı
  • koltuk altı veya köprücük kemiğinizin etrafında bir şişlik

Meme ağrısı veya yumru  gibi birçok meme kanseri semptomu, normal meme değişikliklerinden  veya  iyi huylu (kanser değil) meme rahatsızlığından kaynaklanabilir . Bununla birlikte, bir değişiklik olduğunu fark ederseniz, doktorunuzu  mümkün olan en kısa sürede görmek önemlidir.

Bazı insanlar meme kanseri olmasının, yorgunluk hissetmek, daha az enerji ya da kilo kaybı gibi meme değişiminden başka semptomlara neden olacağını düşünürler, ancak durum böyle değildir. Bir değişiklik olduğunu fark ederseniz, kendinizi iyi hissetseniz bile, doktorunuza gitmek önemlidir.

Bir cevap yazın