23/09/2020

RADYASYONU EMEN BİTKİLER

KAKTÜS

Geceleri karbondioksit emen ve oksijen yayan kaktüs bitkisi, radyasyonun çevreye yayılmasını büyük ölçüde azaltıyor. Özellikle uyuduğunuz odada kaktüs bulundurmalısınız.

SARMAŞIK

Sarmaşık bitkisi, metrekare başına 1.49 gram formaldehit ve benzen gibi zararlı maddeleri emme gücüne sahiptir.

VENÜS SAÇI

Adına yabacı olduğumuz adiantum bitkisi, ksilen ve tolueni gibi zararlı radyasyonu emen bir bitki türüdür. Özellikle sigara içenler ve boya işlerinde çalışanlar için ideal bir bitkidir.

Kauçuk ağacı (Benjamin kauçuğu)

Radyasyonu büyük ölçüde emen kauçuk ağacı, özellikle televizyon ve bilgisayar yanında yetiştirilmesi uygun görülen bitki türüdür. Kauçuk ağacı, karbon monoksit ve karbon dioksit emerken, havadaki tozu da büyük ölçüde azaltır.

BARIŞ ÇİÇEĞİ

Adı gibi kendisi de güzel olan bu çiçek, radyasyon emen bitkiler kategorisinde yer almaktadır. Beyaz çiçekler odanıza hoş bir hava katarken, radyasyonu da azaltmaya yardımcı olur.

REİCHİ MANTARI

Reichi mantarı, radyasyon emen bitkiler arasında belki de bakımı en kolay olanıdır. Havadaki dumanı ve tozu temizleyen reichi mantarı, karanlık ortamı ve az suyu sever.

AŞK MERDİVENİ

Radyasyonu emen, zarif görüntüsüyle dikkat çeken aşk merdiveni, yetiştirme bakımından her mekana uyum sağlar.

KURDELE ÇİÇEĞİ

Formaldehit ve karbon monoksit emme konusunda oldukça güçlü olan kurdele çiçeği, ortamdaki zararlı havayı emme konusunda tam bir hava filtresi görevindedir.

KUŞKONMAZ ÇİÇEĞİ

Belki de çoğunuzun bildiği kuşkonmaz çiçeği, havadaki virüs ve bakterileri emme konusunda oldukça güçlü bir bitki türüdür.

KLİVYA

Özellikle kapalı ortamlarda havanın temizlenmesi amacıyla yetiştirilen klivya bitkisi, geceleri yüzde seksen oranında oksijen salma yeteneğine sahiptir.

ALOE VERA

Karbon monoksit, formaldehit ve karbondioksit emme konusunda en başarılı bitki, aloe veradır. Ayrıca havadaki toksin miktarı normal değerleri aştığında, aloe vera bitkisinin yaprakları lekelenir ve durumu haberdar eder.

DEVE TABANI

Geceleri bulunduğu ortamdaki hava kalitesini artıran deve tabanı, iyi bir formaldehit emicidir. Deve tabanı, karbondioksit emen ve oksijen salan bitkiler arasındadır.

Bir cevap yazın