18/09/2020

ŞEKERİN TEDAVİ EDİCİ ÖZELLİĞİ

ŞEKERİN TEDAVİ EDİCİ ÖZELLİĞİ


Toz şekerin bir çok etkili olduğu alanlar mevcut, güzellik alanında , inatçı kirlerin çıkarılmasında , yaraların tedavisinde kullanıldığı gibi bilmediğimiz kim bilir başka ne özelliği vardır. Bizde sizler için konuyu araştırıp hiç duymadığımız şekerin yaralar üzerindeki etkisi olduğu bilgisine ulaştık. Bu konuyu sizin için derledik.

Toz şekerin bazı kişiler tarafından denenip sıyrık, kesik gibi yaralar üstünde daha çabuk iyileşme etkisini görmüşler. Konuyla ilgili yaranın üstüne şekeri döküp bir sargı bezle sarılması sonucunda yaralar daha çabuk iyileşme gösteriyor.

Araştırmalara göre bazı antibiyotik tedavisine cevap vermeyen yaralar için alternatif olarak kullanılmakta.

ŞEKER KAN DAMARLARININ İYİLEŞMESİNİ HIZLANDIRIYOR

Konuyla ilgili İngiltere’deki "Sheffield Üniversitesi’nden doku mühendisliği uzmanı Sheile MacNeil de kan damarlarının tekrar oluşumunu tetiklemek için doğal şekerlerin nasıl kullanılabileceğini araştırıyor."


MacNeil ve araştırma ekibi, vücutta doğal olarak ortaya çıkan bir şeker olan 2-deoksi-D-ribozu tavuk embriyosunu saran zara uyguladı. Araştırma sonucunda uygulanan şekerin kan damarı oluşumunu 2 katına çıkardığı belirlendi. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar da zarar görmüş damarlarında tedavisinde kullanılabilir.