18/09/2020

TARİHİ ALT ÜST EDEN GÖBEKLİTEPE

 

Göbeklitepe Şanlıurfa il sınırları içinde, merkeze yaklaşık 21 km uzaklıktadır. Örencik köyü yakınında bulunmuş tarihi alt üst eden sümerler'den bile daha eski olan bir yapıdır. Dikkat çeken dev sütunlar gizem katmaktadır.

GÖBEKLİTEPENİN ÖNEMİ

Göbeklitepe'nin m.ö yaklaşık 12.000 yıl gibi şaşırtıcı geçmişi bulunmaktadır. Yani mısır piramitlerinden bile daha eski bir yapıttır. Bu yapıt denildiği üzerine tapınak olup, içinde bulunan T şeklinde boyu 6 metre uzunluğunda, ağırlığı ise 40 ton civarında olduğu söylenmekte. Bu dev taşlardan yaklaşık 10-12 tanesi daire şeklinde konumlanmış ve araları taş duvarla örülmüş. Bu yapının tam ortasında daha büyük karşılıklı iki tane dikili taş bulunmakta.

Taşların üzerinde insan el, kol ve bazı hayvanlardan yaban domuzu, tilki, yılan, akbaba gibi kabartma veya oyma şeklinde çoğunlukla görülmekte. Araştırmalara göre dünyanın en eski tapınağı olarak göze çarpmakta.

Göbekli tepenin bir diğer özelliği ise yerleşik hayatı simgeleyen tarımsal bulgularını işaret eden buğday izlerinin sembolü bulunmakta.

Göbeklitepe UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edildi. Kazılardan çıkarılan heykeller ve taşlar Şanlıurfa Müzesinde sergilenmektedir.

Bir cevap yazın