30/10/2020

TÜRKİYE’DEKİ GİZEMLİ YOLU BİLİYORMUYDUNUZ?

TÜRKİYE'DEKİ GİZEMLİ YOL

Erzurum'un Palandöken dağı yamacından Abdurrahman Gazi türbesine giderken  yolun sol tarafına gizemli yol deniliyor. Büyük ilgi gören yol yaklaşık 200 metre mesafesinde kontağı kapalı aracın yokuş yukarı çıktığına tanıklık ediyor. Bir diğer ismide abdurrahman Gazi Yokuşu olarak bilinmektedir. Gazinin türbesi bulunduğundan dolayı yoldaki araçların bir keramet sonucu hareket ettiği inanılmakta

Denemek isteyenler için yolun başlangıç noktasında tabela bulunmaktadır. Çok sayıda meraklısı bulunan yolu değişik testlerde yapılmakta, yola su döküp yukarı doğru aktığını görebilirsiniz. Ayrıca start noktasında bulunan tabelada sırayla aracınızla nasıl deneme yapmanız gerektiğini söyleyen levha var.

Yolun start noktasında aracı durdurunuz, vitesi boşa alınız, frenden ayağınızı çekiniz, denemeye hazırsınız. Şeklinde nasıl deneme yapacağınızı size gösteren levha mevcut..

Yoğun ilgiden dolayı mühendisler, bilim adamları vs. bu yolun sırrını şu şekilde belirlemişler. Bilgilere göre aslımda bu yol yokuş yukarı değil tam tersi rampa aşağı olarak tespit edildiği söylenmekte, yani bir göz yansıması var deniliyor.